'Prematüre bebekleri fanusta tutmayın'

Prof. Dr. Ayhan Taştekin, prematüre bebeklerin evde bakımına ilişkin ebeveynleri uyardı. Prof. Dr. Taştekin, Prematüre bebeklerde vücut sıcaklığına uygun giysiler giydirilmesi, göz muayenesi, işitme testi ve kalça çıkığı taramasının yapılması oldukça önemli dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Haberdar - Malatya Haber - Malatya Gündemi - Medya İnternet

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Yenidoğan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Taştekin, tüm dünyada ve ülkemizde yüzde 10 civarında görülen prematüre bebeklerin fanus içinde tutulmaması gerektiğine dikkati çekerek, ailelere tavsiyelerde bulundu. Taştekin, yaptığı açıklamada, prematüre bebeklerin taburcu edildikten sonra evdeki bakımlarının özenle yapılması gerektiğine işaret etti.

Prematüre bebeklerin yeniden hastalanma ve hastaneye yatış ihtimalinin, zamanında doğan bebeklere göre daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Taştekin, Prematüre bebek anneleri taburcu edildikleri sırada kendi yenidoğan uzmanı tarafından verilen önerileri uygulamalı. Vücut sıcaklığına uygun giysiler giydirilmeli, beslenmenin özellikle anne sütü ile sürdürülmesi, günde en az 4-5 kez idrar ve dışkı yaptığının gözlenmesi oldukça önemli dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN