Tel Aviv'de yazılan oyunu Kosovalı yönetmen Ankara'da sahneleyecek

Devlet Tiyatroları (DT), Kosovalı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali'nin yönetmenliğini üstlendiği, parçalanmış bir Filistinli ailenin hikyesinin anlatıldığı 'Maskeliler' oyununu Ankara seyircisiyle buluşturacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Haberdar - Malatya Haber - Malatya Gündemi - Medya İnternet

Stüdyo Sahne'de provalarına devam eden, Ilan Hatsor'un yazdığı 'Maskeliler' adlı oyunun yönetmen koltuğunda Nafiz Sami Gürcüali oturuyor. Nebil Tarhan'ın Türkçe'ye çevirerek Türk tiyatrosuna kazandırdığı eserin ilk okuma provası 30 Ağustos'ta yapıldı. 15 Ekim Salı günü prömiyerinin yapılacağı 'Maskeliler' oyunu için heyecanlı olduğunu söyleyen Gürcüali, Kosova'da başlayan tiyatroculuk kariyerinin Türkiye'ye geliş hikayesini İHA'ya anlattı.

'Türkler bu toprakları yeniden fethetti' Kosova'da Türklerin en yoğun yaşadığı Prizren şehrinden, Devlet Tiyatroları bünyesinde sahnelenecek 'Maskeliler' adlı oyunu yönetmek için gelen Nafiz Sami Gürcüali, 'Kosova'nın en güzel şehrinden ve Türklerin en yoğun yaşadığı Prizren şehrinden geliyorum. Bizim orada bir tiyatromuz var 'Prizren Türk Tiyatrosu' ben oranın kurucusuyum. 1978 yılından bu yana devamlı sahnedeyim. Güzel şeyler yapıyoruz. Oynadığımız oyunları Prizren'de, bütün Kosova'da Türklerin yaşadığı yerlerde sahneliyoruz. Kosova'da hazırladığımız oyunlarla Türkiye'de değişik festivallere katılıyoruz. 12 defa Konya'da düzenlenen 'Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler' festivaline katıldık. Bu festivallerde çok güzel arkadaşlıklar edindik. Hatta orada '39 Basamak' adında bir oyun da sahneye koyduk. Aynı zamanda başka festivallere de katılıyoruz. Bursa'da gerçekleştirilen 'Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali'ne de katıldık. Adana'da festivallere katıldık. Zengin bir geçmişimiz var. Eski Yugoslavya döneminde de bir festivale katıldık' diyerek başından geçen ilginç bir olayı paylaştı. Gürcüali, Bosna'da düzenlenen bir festivalde yönettiği oyunun birincilik kazanması üzerine Boşnak gazetelerinin attığı başlıklardan gururla bahsetti. Gürcüali, 'Bosna'da Cumhuriyet çapında bir festival düzenlendi ve biz o festivalde birinciliği kazandık. Bizim oyundan sonra ertesi gün Boşnak gazetelerde şu ifadeler yer aldı, 'Türkler bu toprakları yeniden fethetti'. Unutulmayacak güzel bir anıydı bizim için. Tiyatroda böyle güzel günler geçti' ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN